• gebe.com
  • /
  • Taze Annelerin Yeni Yaşamlarına Adapte Olmasını Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!

Taze Annelerin Yeni Yaşamlarına Adapte Olmasını Kolaylaştıracak 10 Tavsiye!

Anne olduktan sonra yeni yaşamınıza adapte olmanızı kolaylaştıracak bazı tavsiyelerimiz var!

Anne olmak, kendinizi eve kapatıp tüm gün bebeğinize odaklanmak anlamına gelmiyor. Doğumdan önce günlük hayatınızda ne yapıyorsanız, aynı şekilde devam ettirmeniz gereken bu dönemde, çoğu anne eski hayatına bir anda perde çekiyor. Tüm yaşam düzenini değiştirerek sadece bebeğine odaklanıyor. Bu da annenin psikolojik olarak zorlanmasına, duygu karmaşıklığı yaşamasına ve eski günlerini özlemesine neden olabiliyor. Tabii ki bebeğinizle ilgilenin, onunla vakit geçirin ancak arkadaşlarınızı ve eşinizi ihmal etmeyin. En önemlisi de kendinizi ihmal etmeyin...

1)Sosyal Çevrenizi Genişletin

  yeni annelere tavsiyeler Yeni arkadaşlar edinerek kafanızın dağılmasına yardımcı olabilirsiniz. Hatta annelik, size bunun için mükemmel bir fırsat sunar. Bebeğinizin doktor kontrollerinde ya da oyun parklarında diğer annelerle tanışabilirsiniz. Tanışacağınız kişiler, hamilelik ve doğum gibi sizinle aynı süreçleri yaşadığı için konuşacak pek çok ortak noktanız olacak.

2)Duygularınızı İçinizde Yaşamayın

  yeni annelere tavsiyeler Doğumdan sonra bir annenin 'iyi ki bu miniğin annesiyim' demesi kadar 'bebeğin sorumluluğu çok ağır' demesi de gayet normal. Unutmayın, bu çelişkiyi pek çok anne itiraf edemese de yaşıyor. Siz de çevrenizdekilerle konuşun ve rahatlayın. Özellikle anneniz, sizi bu konuda rahatlatabilecek en önemli insan olacak.

3)Öncelik Sizde!

  yeni annelere tavsiyeler Bir ebeveyn olarak tabii ki bebeğinizin sağlığı ve güvenliği sizin önceliğiniz. Ancak sizin aç, yorgun veya uykusuz olmanız, bebeğinizin de sağlığı ve güvenliğini de tehlikeye atacaktır. Bu nedenle uykunuzu almaya çalışın, beslenmenize her zamankinden fazla önem verin.

4)Kendinizi Salmayı Aklınızdan Bile Geçirmeyin

  yeni annelere tavsiyeler Tüm gün yatağa gömülüp, sadece bebeğinizin ihtiyaçlarını gidermek mi? Asla duymamış olalım. Hadi hemen kalkın, eski günlük bakım rutinlerinizi uygulayın veya güzel bir banyo keyfi yaşayın.

5)Arkadaşlarınızla Görüşmeye Ara Vermeyin

  yeni annelere tavsiyeler Dostlarınız, doğumdan sonra sizi ve bebeğinizi görmek için can atıyor! Yalnız kalmaktansa arkadaşlarınızla vakit geçirmeye bakın. Onları evinize davet edin, hatta dışarıda görüşmek size ve bebeğinize çok daha iyi gelecektir.

6)Umudunuzu Yitirmeyin ve Başarısızlık Duygusuna Kapılmayın

  yeni annelere tavsiyeler   Eğer bebeğinize bir kardeş yapmayı düşünüyorsanız, ikinci doğumunuzdan sonra bu kadar yoğun bir dalgalanma yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz. Çünkü artık neyle karşılaşacağınızı biliyorsunuz ve kendinizi ona göre hazırlamış olacaksınız. Başarısızlık düşüncesine sakın kapılmayın, sadece biraz acemisiniz diyelim!

7)Bulaşıklar Yıkanmak İçin Akşamı Bekleyebilir

  yeni annelere tavsiyeler Çoğu insan, uzun süre evde olunca ya yemek yapmaya sarar ya da temizlik yapmaya... Bu nedenle siz de o süreçte kendinizi sürekli temizlik yapıyorken bulabilirsiniz. Ama abartmayın, daha az önce toz aldınız, bulaşıklar akşamı bekleyebilir!

8)Eşinizle Başbaşa Kalın

  yeni annelere tavsiyeler Ailenize yeni bir üyenin katılmasıyla eşinizle olan ilişkiniz boyut değiştirmiş olabilir. Ancak unutmayın, siz anne/baba olmanın yanı sıra hala karı kocasınız da. Bebeğinizden önce neler yapıyorsanız aynı şeyleri yapmaya devam edin, yemeğe çıkın ve birbirinize vakit ayırın.

9)Her Andan Keyif Almaya Bakın!

  yeni annelere tavsiyeler Bebeğinizin doğumuyla birlikte evinizde bir curcuna başlaması çok normal. Peki, bu karmaşayla nasıl başa çıkacaksınız? Tabii ki eğlenerek! Her andan keyif almaya, eğlenmeye bakın. Zaman çabucak geçecek ve evdeki o dağınıklığı çok özleyeceksiniz.

10)Suçluluk Hissetmeniz İçin Hiçbir Neden Yok!

  yeni annelere tavsiyeler Şimdi biraz kendinizle vakit geçirme vakti! Bebeğinizi anneannesine bırakın ve alışverişe çıkın, arkadaşlarınızla bir şeyler için... Kısacası yalnızken ne yapmak istiyorsanız onu yapın. Bunun için suçluluk hissetmeyin. Sizin de kendinize vakit ayırmanız gerektiğini unutmayın.
  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol