• gebe.com
  • /
  • 30 Yaşından Sonra Hamile Kalan Kadınlar İçin Bilimden Güzel Haberler Var!

30 Yaşından Sonra Hamile Kalan Kadınlar İçin Bilimden Güzel Haberler Var!

30 yaşından sonra olan anne olanlar için bilimden iyi bir haber var!

Üreme sağlığı ile ilgili çalışan uzmanların çoğu, ileri yaş gebeliğin birçok riski beraberinde getirdiğini belirtse de son yapılan çalışma ile geç yaşta hamilelik hakkında bir fayda ortaya çıktı. Portekiz Combia Üniversitesi'nde yapılan ve sonuçları Journal of Public Health dergisinde yayınlanan araştırmada, ileri yaş gebeliği ile kadınların yaşam beklentisi arasındaki ilişki incelendi. Sonuçlar ise 30 yaşından sonra bebek sahibi olan kadınların yüzünü güldürecek cinsten. Yapılan çalışmada 20'li yaşlara kıyasla, 30'lu yaşlarında hamile kalan kadınların yaşam süresinin daha uzun olduğu saptandı.

İleri Yaş Gebeliği Yaşam Süresini Uzatıyor

İleri yaş gebeliği ve yaşam beklentisi arasındaki ilişkinin araştırıldığı çalışma, ileri yaş gebeliğinin bir faydasını ortaya çıkarttı. Portekiz Combia Üniversitesi'nde yapılan çalışma için Avrupa'daki pek çok ülkenin doğum ve yaşam beklentisi verileri incelendi. Sonuç olarak; 20'li yaşlarda hamile kalan kadınlara kıyasla, 30'lu yaşlarda hamile kalan kadınlar daha uzun yaşıyor. Nedeni olarak da ileri yaş gebeliği yaşayan kadınların sosyal statülerinin yüksek, maddi gelirlerinin iyi, sağlıklarına daha fazla özen gösteren, eğitimli ve bakımlı kadınlar olması gösteriliyor. Ama anne olmak isteyen kadınlar için uzmanlar, 20'li yaşlarda bunun için çalışılmaya başlanılmasını öneriyor. Çünkü bu yaşlarda yumurta kalitesi ve sayısı daha yüksek oluyor.

Başka Bir Araştırmayla da Aynı Sonuç Elde Edilmişti

Konuyla ilgili yakın tarihte bir başka araştırma ise ABD'li bilim insanları tarafından yapıldı. Sonuçları Menopouse dergisinde yayınlanan çalışmada, şu an 70'li yaşlarında olan ve son çocuğuna 33 yaşında hamile kalan 400 kadın incelendi. Bu kadınların DNA tellerini koruyan telomer uzunlukları ölçüldü. Sonuç olarak ise kısa telomerler kısa yaşam ile ilişkilendirildi. Son doğumunu 30 yaş ve üzerinde yapan kadınların telomer uzunlukları,  29 yaş ve altında yapan kadınların telomerlerinden daha uzun çıktı.


İleri yaş gebeliğin riskleri hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol