• gebe.com
  • /
  • Salmonella Bakterisi Bulaşan Bebek Mamaları 85 Ülkeye Satılmış!

Salmonella Bakterisi Bulaşan Bebek Mamaları 85 Ülkeye Satılmış!

Fransız gıda devi Lactalis'in bebek mamalarına Salmonella bakterisi bulaştığı geçtiğimiz ay ortaya çıkmıştı. Konuyla ilgili ilk kez değerlendirmede bulunan şirketin İcra Kurulu Başkanı Emmanuel Besnier, bakteri bulaşan ürünlerin 85 ülkeye satılmış olabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz ay, dünya çapında faaliyet gösteren Fransız gıda devi Lactalis'in bebek mamasında Salmonella bakterisi tespit edilmişti. Konuyla ilgili ilk kez açıklama yapan şirketin İcra Kurulu Başkanı Emmanuel Besnier, Salmonella bakterisinin bulaştığı mamaların 85 ülkeye satılmış olabileceğini söyledi.

Bebek Mamasında Salmonella Bakterisi Tespit Edilen Lactalis, Ürünlerini 85 Ülkeye Satmış

Fransız gıda devi Lactalis'in formül devam sütlerine ve bebek mamalarına Salmonella bakterisi bulaştığı geçen ay ortaya çıkmıştı. Fransa'nın Craon kentindeki fabrikada virüsün bebek mamalarına bulaştığı düşünülürken, yalnızca Aralık ayında 26 bebek zehirlenmişti. Skandal ilk ortaya çıktığı zaman, şirketin sözcüsü Michel Nalet yaklaşık 7000 ton ürüne virüs bulaşmış olabileceğini ancak net bir rakam ortaya koyamadıklarını söylemişti. Şirketin İcra Kurulu Başkanı Emmanuel Besnier ise haftalık Journal du Dimanche gazetesine skandal ile ilgili ilk kez değerlendirmede bulundu.

Olaydan Etkilenen Ailelere Tazminat Ödenecek

Salmonella bakterisi bulaşan formül sütlerin ve bebek mamalarının 83 ülkeye satılmış olabileceğini belirten Emmanuel Besnier, 12 milyon kutu bebek maması ve süt tozunun bakterili kategorisinde olduğunu söyledi. Dağıtımcılara tüm ürünleri raftan indirme talimatı verdiklerini söyleyen Besnier, olaydan etkilenen ailelere tazminat ödeneceğini açıkladı.


Son kayıtlara göre, Fransa'da 35 bebeğin bakterili mama sebebiyle tedavi altına alındığı açıklandı. İspanya ve Yunanistan'da da benzer zehirlenme vakalarının ortaya çıktığı söyleniyor.  Şirket, ürünlerini raftan indirme kararı almasına rağmen Carrefour, Cora, Super U, Hyper U ve E. Leclerc gibi zincir marketlerde ürünlerin satılmaya devam ettiği ortaya çıkmıştı.

Salmonella Nedir?

Yaklaşık 2300 türü olan Salmonella bakterisi, gıda zehirlenmesine yol açan bakterilerin başında geliyor. Çiğ gıdalardan bulaşan bakteri, uygun olmayan ısı koşullarında çoğalıyor. İyi pişmemiş et ve tavuklar Salmonella bakterisi açısında ciddi risk taşırken, yumurta Salmonella bakterisi açısından en tehlikeli gıdaların başında geliyor. Virüs vücuda girdikten sonra 6- 48 saat sonra belirtiler vermeye başlıyor ve kramp, ateş, ishal, mide bulantısı gibi semptomlar görülüyor. Ciltte görülen kırmızı döküntüler ise hastalığın ağır olduğunu gösteriyor.

Diğer haberlerimizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol