• gebe.com
 • /
 • Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Tüp bebek tedavisiyle bebeğin cinsiyetini belirleme uygulaması son dönemlerde en çok merak edilen konular arasında yer alıyor.

Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyeti Belirlenebilir mi?

Tüp bebek tedavisi ile cinsiyet belirleme son yıllarda bebek sahibi olmak isteyen anne baba adayları tarafından en fazla merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, Tüp bebek tedavisinde bebeğin cinsiyeti belirlenebilir mi? Özellikle bebeklerinin kız veya erkek olması konusunda baskın isteklere sahip çiftler tarafından başvurulan yöntemle bebeğin cinsiyetini belirmenin yapılabildiği belirtilir. Artık tüp bebek tedavisi ile doğacak bebeğin cinsiyetini belirlemenin mümkün olduğunu söyleyen uzmanlar, bebeğin cinsiyetini belirlemenin aynı zamanda etik olarak farklı görüşlere sahip bir konu olduğu belirtilir. Uygulama sonrasında büyük başarı sağladığı belirtilen cinsiyet belirleme yöntemi (PGT) için belli şartların arandığı ifade edilir. PGT olarak isimlendirilen ve genetik ayıklama yöntemi olarak tabir edilen yöntemle bebek doğmadan önce cinsiyet tercihinde bulunmak mümkün mü? İşte Tüp bebekte cinsiyet tayini ve tüm detaylar...

Günümüzde Cinsiyet Belirleme Yaygın Olarak Gerçekleştiriliyor

Bebeğin cinsiyetini belirleme aşamasında embriyonal dönemde bebek daha anne karnına girmeden cinsiyetini belirlemenin mümkün olduğunu ifade eden uzmanlar, Preimplantasyon Genetik Tanı (yani kısaca PGT) için tüp bebek uygulamasına ve bir embriyo meydana getirilmesine gerek duyulduğunu belirtirler. Günümüzde yaygın olarak gerçekleştirilen tüp bebek tedavisi uygulamalarında cinsiyet seçimi tercihinin büyük bir kolaylıkla yapılabildiği ifade ediliyor.   tüp bebek uygulaması bebeğin cinsiyeti  

Preimplantasyon Genetik Tanı (PGT) Nedir?

Son dönemde tüp bebek tedavisinde cinsiyet belirleme işlemiyle birlikte gündeme gelse de gerçekte genetik bozukluğu bulunan embriyoları tespit etmek amacıyla uygulanan yöntem olan Preimplantasyon Genetik Tanı yani PGT yönteminin artık embriyolarda cinsiyetin de belirlenmesinde kullanılmaya başlandığı belirtilir. Cinsiyet belirlemek için uygulanan PGT yöntemleriyle başarılı sonuçlar elde edilebiliyor mu?  

% 99 Oranında Başarılı Sonuç Alınıyor

PGT yöntemleri içerisinde cinsiyet belirleme yönteminin yapılan en belirgin tercihler arasında yer aldığını ifade eden uzmanlar, söz konusu durumlarda %99.9 gibi çok büyük bir oranda başarı sağlandığına dikkat çekiyorlar.   Tüp Bebekte Cinsiyet Tayini  

Günümüzde Neden Büyük Tartışma Konusu

Doğacak olan bebeğin cinsiyetini belirlemek amacıyla tüp bebek ve PGT uygulaması yapılmasının ne denli doğru ve etik olduğu üzerinde yoğun bir seklide tartışıldığı belirtilirken, tüp bebek uygulamasının son derece güvenli olmasından dolayı kabul edilebilir bir uygulama olduğu, önemli komplikasyon ve hayati tehlike riskinin ise, oldukça düşük olduğu ifade edilir. Ailedeki cinsiyet oranının dengelenmesini sağlamak amacıyla erkek çocuğu olanların kız, kız çocuğu olanların ise, erkek bebek isteyebildikleri belirtilirken, söz konusu durumdan dolayı PGT uygulanmasının kimi çevrelerce etik karşılanmakla birlikte, karşı cinse ait embriyoların atılacağı fikrinin de yanlış olarak değerlendirildiğini ifade ediliyor.   

Cinsiyet Tercihinin Belli Şartları Bulunuyor mu?

Cinsiyet tercihinin belli şartlarının bulunup bulunmadığı ile ilgili dünyada uygulanan genel esasa göre; doğacak bebek için cinsiyet tercihi yaptıracak olan ailelerin daha önce minimum iki çocuğa sahip olmasının şartının arandığı belirtilir. Bu şartı yerine getiren ailelerin her iki çocuğunun da aynı cinsiyette olması durumunda üçüncü bebeklerinin farklı cinsten olmasını seçmelerinin mümkün olabileceği belirtiliyor.   tüp bebek tedavisi cinsiyet belirleme  

Cinsiyet Seçimi Etiğe Uygun mu, Aykırı mı? 

Doğacak bebeğin cinsiyet seçimi konusunun en çok tartışılan konulardan bir tanesi olduğunu belirten uzmanlar, söz konusu tartışmanın konusunun genel popülasyon içerisinde bulunan kız-erkek oranını nasıl etkileyeceği olduğunu ifade ediyorlar. Yapılan tüp bebek tedavileriyle ilgili genel popülasyondaki oranına göz atıldığında; bugün için bu konunun önemli bir problem olarak değerlendirilmediği belirtilir. Cinsiyet tercihini savunan kesimlerin savunduğu bir diğer tezin ise; istenmeyen cinsiyete sahip bebeklerin aileleri tarafından daha az sevileceği ve daha az ilgi görebileceği yönünde bir düşünce olduğu ve hatta karşı cinse ait bebeklerin cinsiyet belirlemesinden sonra düşükle neticelenebileceği ifade edilirken, günümüzde uygulanan cinsiyet seçiminin etik olup olmadığı sorusunun basit bir cevabı bulunmadığı ve her iki tezin de savunanların haklı gerekçelerinin bulunduğu noktalar olduğuna dikkat çekilir.   

Tüp Bebek Tedavisinde Bebeğin Cinsiyet Belirleme Uygulaması Yasal mı? 

Konuyla ilgili bazı kalıtımsal hastalıkların sadece kız ya da sadece erkek bebeklerde kendini gösterebildiği, bu şekildeki bir durumun gerçekleşmesi durumunda doktor raporuyla cinsiyet belirleme uygulamasına gerek duyulduğunun ispat edilmesiyle ülkemizde de laboratuvar ortamlarında rahatlıkla cinsiyet seçimi uygulamasının yapılabildiği belirtilir.    Tüp Bebekte Cinsiyet Belirleme ve PGT Hangi Durumlarda Uygulanıyor?  
 • Bebeğin cinsiyetine dair olası genetik bozukluklar durumunda,
 • Kromozommal bozukluğu olan ve bu bozukluğun genetik olarak bebeğe aktarılabilmesi olasılığında,
 • Engelli bebek riskinin önlenmesi amacıyla,
 • 35 yaş üzeri ve amniyosentez korkusu olan kadınlarda,
 • Tekrarlayan düşük durumunda,
 • Herhangi bir genetik hastalık taşıyan çiftlerde,
 • Anomaliye sahip bebeği olan çiftlerin sağlıklı bebek istemeleri durumunda,
 • 40 yaşından sonra bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda,
  Tüp Bebek Tedavisi Süreci ve Aşamaları ile ilgili detaylar için tıklayın...
 • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol