• gebe.com
  • /
  • Hamilelikteki Fiziksel Değişimler Hakkında Doğru Sandığımız 7 Yanlış!

Hamilelikteki Fiziksel Değişimler Hakkında Doğru Sandığımız 7 Yanlış!

Hamilelik boyunca, vücutla alakalı çevreden duyulan yanlışların doğrularını öğrenme vakti!

Hamile olduğunuzu mu öğrendiniz? O halde hayatınızda en ayrıcalıklı hissedeceğiniz döneme giriyorsunuz demektir. Bebek haberiyle birlikte siz ve çevrenizdekileri büyük bir heyecan sararken, aynı zamanda bazı endişeler de kafanızda yer edinmeye başlar. Bu endişelerin temelinde ise çoğu zaman toplumda kulaktan kulağa yayılan ve hiçbir bilimselliği olmayan yanlış bilgiler olur. O halde şimdi sıra o yanlış bildiklerimizin doğrularını öğrenmekte!


1)Hamilelik Ayakların Büyümesine Sebep OlmazHamilelikte baldır, ayak ve bileklerde oluşan ödemler, ayak numarasında yarım beden büyümeye neden olabilir fakat doğumdan sonra her şey eski haline dönecektir. Kısacası yaşanan değişim, kalıcı değildir.

2)Emzirmek Göğüslerin Sarkmasına Neden OlmazEmzirmenin, göğüslerin sarkmasına neden olduğu çok yaygın bir inanış olsa da bilim bunun tam tersini söylüyor. Emzirmekten ziyade, sigara kullanımı ve yaş faktörünün göğüslerde sarkmaya neden olduğunu biliniyor. Sarkmayı geciktirmek için de en erken zamanda egzersize başlanması gerekiyor.


3)Gebelikten Sonra Eski Formunuza Kavuşmak Zor DeğilÇoğu kadın hamilelikten sonra bir daha asla eski formuna kavuşamayacağını düşünür. Halbuki doğumdan sonra sıkı bir egzersiz ve doğru beslenme ile eski halinizden çok daha fit olabilirsiniz! İhtiyacınız olan tek şey irade!

4)Saçlarınız Yenileriyle Yer DeğiştirecekHamilelik döneminde artan hormonların doğumdan sonra bir anda normal değerlerine düşmesi saçlarda dökülmeye neden olabilir. Ancak dökülen saçları bir daha hiç çıkmayacakmış gibi lanse etmek doğru değil. Saçların bir dönüşüme girdiği bu dönemde, dökülen tellerin yerine yenisinin çıkacağı unutulmamalıdır. Gebelikte saç bakımı ile ilgili detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.


5)Konsantrasyonunuz BozulmayacakHamilelikteki hormon artışı, özellikle gebeliğin ilk aylarında sürekli uyuma ihtiyacı hissettirebilir. Uyuma ihtiyacı ile birlikte ortaya çıkan dalgınlık ise konsantrasyon bozukluğu ile karıştırılır. Gebeliğin ilk 3-4 ayı için geçerli olan bu durum, zamanla düzelecektir.

6)Yüzünüzde Oluşan Koyu Lekeler Kendiliğinden GeçecekHamilelik sırasında özellikle yüz bölgesinde oluşan koyu lekeler, doğumdan birkaç ay sonra kendiliğinden geçer. Geçmediği çok nadir görülmüştür. Bu dönemde lekelerin kalıcı olmaması için yapmanız gerekense, yaz - kış farketmeksizin dışarı çıkarken güneş koruyucu kremler sürmek. Melazma da denilen koyu lekeler hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklamanız yeterli!

7)Örümcek Damarlanmalar da Kalıcı OlmayacakHamilelik döneminde ciltte oluşan ve örümcek ağına benzediği için örümcek damarlanma adı verilen damarlar da kalıcı olmayacaktır. Gebelikte kan akışının neredeyse %50 artması nedeniyle oluşan damarlanmalar, doğumdan kısa bir süre kendiliğinden kaybolacak.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol