• gebe.com
  • /
  • Her Annenin Aklındaki Soru: Yenidoğan Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

Her Annenin Aklındaki Soru: Yenidoğan Bebeğimi Ne Sıklıkla Emzirmeliyim?

Emzirmek, planlanabilen ve kesin kalıpları olan bir süreç değildir. Her bebek farklı olduğundan, emzirme süresi ve sıklığı da bebekten bebeğe göre değişir. Peki ama yenidoğan bebeğin emzirme süresi ve sıklığı için ideal görülen bir zaman aralığı yok mu? Elbette var, detayları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Anne olan her kadın için önemli olan tek bir şey vardır: bebeğini yeterince besleyebilmek... Bu nedenle çoğu anne, bebeğini yeterince besleyip besleyemediği konusunda endişeler yaşar, yeterli beslese bile kafasında soru işaretleri oluşur. Öncelikle, emzirme süresinin planlanabilen ve kesin kalıpları olan bir süreç olmadığını kabul etmek gerekir. Her bebeğin ihtiyaçları farklı olduğundan, kimi bebeğin saat başı, başka bir bebeğin 3-4 saatte bir emmek isteyeceği unutulmamalıdır. Peki ama ideali nedir, yenidoğan emzirme süresi ortalama ne kadar olmalıdır?  

Yenidoğan Emzirme Süresi

  emzirme sıklığı  

İlk haftalar, yenidoğan bebeklerde emzirme sıklığı 1-2 saat gibi kısa aralıklarla olmalıdır. Yenidoğan bir bebek günde ortalama 8-10 kere emmek isteyebilir. Uzmanların önerisi; yenidoğan bebeğin her ağladığında emzirilmesi gerektiğidir. İlk haftalarda annenin de süt üretim düzeni tam oturmayacağından bol bol emzirmesi tavsiye edilir. Annesin sık emzirmesi, süt üretimini arttıracağı gibi memede oluşan ağrı ve şişliklerin de giderilmesine yardımcı olur. Bebeğiniz büyümeye başladıkça ve süt üretimi arttıkça, emzirme aralığınız da açılacaktır. Çünkü anne sütünün artması, bebeğin tek bir öğünde doymasını sağlayacaktır. Emzirme süresi için ise ortalama süre, tek bir meme için 15-20 dakikadır. Bu süre 10 dakika ve yarım saat arasında da değişebilmektedir. Yarım saat geçildiği takdirde diğer memeye geçilmelidir. Eğer bebek tek bir memeden emip beslenmeyi bırakırsa, bir sonraki emzirme seansında emmediği meme ile emzirmeye başlamak gerekir.  

 bebeği emzirme sıklığı  

İdeal Emzirme Sıklığı

- Doğum ve ilk 1 afta: Günde ortalama 8-12 kere emzirilmesi idealdir.

- İlk 1 hafta - 1 ay arası: Günde ortalama 8-10 kere emzirilmesi idealdir.

- İlk 1 ay - 3 ay arası: Günde ortalama 6-8 kere emzirilmesi idealdir.

- 3 ay - 7 ay arası: Günde 5-7 kere emzirilmesi idealdir.

- 7 ay - 8 ay arası: Günde 4-5 kere emzirilmesi idealdir.

- 9 ay 12 ay arası: Günde 3-4 kere emzirilmesi idealdir.

   

Anne Sütünün Yetmediğini Nasıl Anlarım?

Anne sütü ile beslediğiniz bebeğinizin yeterince beslendiğini anlamanın en somut yöntemi, bebeğin aylık aldığı kiloyu takip etmektir. Bebeğiniz doğduktan sonra ilk bir hafta içinde doğum kilosunun yaklaşık %10'unu kaybedebilir ve bu gayet normal karşılanır. Anne sütü düzenli gelmeye başladıktan sonra kilo alımı da başlar. Yenidoğan bebeklerin ilk üç ay günde 15-50 gr. haftada ise 150-200 gr. arasında alması gerekir. Eğer bebeğiniz, doğumdan itibaren düzenli aralıklarla kilo almaya devam ediyorsa, sütünüz bebeğiniz için yeterli demektir. Bebeğinizin anne sütünü yeteri kadar alamadığını anlamanın ise bazı belirtileri vardır. Bunlar;  

Yetersiz Kilo Alımı

Bebeğiniz, yukarıda da değindiğimiz gibi her ay alması gereken ideal kiloyu alıyorsa endişe etmeye gerek yoktur. Fakat kilo alımı düzensiz ise hekimle görüşmek gerekir.  

 yenidoğan emzirme süresi  

Dışkısının Koyu Renk Olması

Anne sütü ile beslenen bebeğiniz, gün içinde en az 5 defa ve hardala yakın bir renkte dışkı yapıyorsa, bu sütünüzün bebeğiniz için yeterli olduğunu gösterir. Fakat bebeğiniz gün içinde daha az ve koyu renkli dışkı yapıyorsa, anne sütünün yetersiz olduğu söylenebilir.

Altını Islatma Sıklığı ve İdrar Rengi

Anne sütü ile beslenen bebeklerin günde ortalama 8-10 defa altını ıslatması gerekir. Eğer bu sayı daha azsa anne sütünün yetersiz olduğu düşünülebilir. Bununla birlikte anne sütü ile yeterli beslenen bebeklerin idrar rengi açık olmalıdır.   

*Emzirme danışmanı Esra Ertuğrul ile olan röportajımızı okumak için buraya tıklayın!   

*Emzirme hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevabı için buraya tıklamanız yeterli!


  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol