• gebe.com
  • /
  • Doğum Korkusunun Bilimsel Adı: Tokofobi Nedir?

Doğum Korkusunun Bilimsel Adı: Tokofobi Nedir?

Tokofobi, hamile kalmaktan ve doğum yapmaktan korkmak anlamına gelmektedir. Doğum korkusu çoğu annede görülebilir fakat bu korkular ve endişeler ciddi boyutlara ulaştıysa bir uzmandan yardım almak gerekiyor.

Tokofobi, kadınların hamile kalmak ve doğum yapmakla ilgili endişeleridir. Doğum yapma korkusu, aslına bakarsanız çoğu kadında görülüyor. Çevreden duyulan abartılı hikayeler, bu doğum korkusunun oluşmasına zemin hazırlıyor. Hiç bilmediğiniz bir şey yaşayacak olmak da doğum korkusunu tetikliyor. Bu nedenle kadınların çoğu, normal doğum yerine sezaryeni tercih ediyor. Günümüzde sezaryen doğumun artmasının sebebi de bu. Halbuki normal doğum, sezaryen doğuma göre hem anne hem de bebek için çok daha sağlıklı. Peki, bu doğum korkusunu aşmak mümkün mü? Gelin, uzmanların önerilerini beraber inceleyelim.   tokofobi nedir  

Tokofobi Nedir?

Tokofobi, anne adayının hamile kalmaktan, hamile kaldıktan sonra ise doğum yapmaktan korkmasıdır. Doğum sürecinde acı çekmekten, doğacak bebeğine bakamayacağını düşünmekten kendini alıkoyamaz. Doğumu yapacak doktoruna ve sağlık ekibine güvenmeme gibi durumlar da yaşanabilir. Aslında, özellikle ilk doğumu olan kadınların biraz korkması normal karşılanır fakat bu korku ciddi boyutlara ulaştıysa uzman bir psikologla görüşülmesinde fayda var. Uzmanlar, anne adayının doğumu kabullenebilmesi için doğumun, yaşamın doğal bir süreci olduğunu ve vücuduna aykırı olmadığını bilmesini öneriyor. Doğuma bu açıdan bakınca, anne adaylarının biraz daha rahatlaması mümkün.  
Tokofobi, Kadınlarda Kendini 3 Ayrı Seviyede Belli Ediyor

Tokofobinin kadınlarda 3 ayrı şekilde görüldüğü gözlemlenmiştir.   1.Seviye: Bu seviyede, kadınlar daha hamile kalmadan doğum korkusuna sahip oluyor. Genelde çocukluk ve gençlik dönemlerinde oluşmaya başlıyor.   2.Seviye: Kadınlar daha önce uzun bir doğum süreci, düşük gibi zorlu süreçlerden geçtiyse 2.seviye tokofobiye sahip olabiliyorlar.   3.Seviye: Bu seviye ise, depresif hastalık zemininde gelişen bir doğum korkusunu oluşturuyor.     tokofobi    

Doğum Korkusu da Neymiş! Tokofobiyi Aşabilmeniz İçin Öneriler

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var; eğer doğum korkunuz ciddi boyutlara ulaştıysa uzman bir psikologla görüşerek destek almalısınız. Daha hafif endişeler yaşıyorsanız vereceğimiz birkaç tavsiye ile kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Mesela; İşe, kafanızda sürekli kurduğunuz kötü senaryolara bir son vererek başlayabilirsiniz. Sizi rahatlatacak doğum hazırlık kurslarına katılarak daha sağlıklı bilgiler edinebilirsiniz. Kendinize biraz zaman ayırmalısınız ve bu zamanı spor yaparak, kendinizle ilgilenerek geçirmelisiniz. Bu süreçte eş desteği de oldukça önemli rol oynuyor. Eşinizle birlikte sizi yormayacak aktiviteler planlayabilirsiniz.   Doğum korkusunu aşmak için uygulayabileceğiniz diğer önerilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

  • Paylaş :

Editörün Seçtikleri
Popüler Yazılar
Gebe Sözlüğü
Gebe'ye Kaydol

Hafta hafta bedeninde ve bebeğindeki gelişmeleri ücretsiz takip et. Seni en iyi ifade eden seçeneğe tıklayarak, değişimleri haber almaya başla!

Gebe.com hesabım var

Günün Bebek İsimleri
Kız Bebek İsimleri
Yurdaser Vatana önder, lider olan kimse.
Erkek Bebek İsimleri
Aksun Kımılda ve sun" anlamında kullanılan bir ad.
Kayıt Ol